ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17388554
*
nr 1738 8554
Spegel
Empire, Stockholm, Jon Frisk (1787-1849) etikettsignerad a tergo "Jon Frisks Spegel-Fabrik, Huset nr 7 vid Riddare Hus Torget i Stockholm" 188x83 cm
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 november 2025
kl 20:00:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/11 17:25:34
1
3.000 kr
10/11 19:52:15
2
Vinnande bud
10/11 19:55:05
1
3.400 kr
10/11 19:55:05
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire jon frisk karl johan karl johan-stil spegel speglar stockholm
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1738 8554
Spegel
Empire, Stockholm, Jon Frisk (1787-1849) etikettsignerad a tergo "Jon Frisks Spegel-Fabrik, Huset nr 7 vid Riddare Hus Torget i Stockholm" 188x83 cm
| Utrop: | 4.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 november 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/11 17:25:34 | 1 | 3.000 kr |
| 10/11 19:52:15 | 2 | Vinnande bud |
| 10/11 19:55:05 | 1 | 3.400 kr |
| 10/11 19:55:05 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire jon frisk karl johan karl johan-stil spegel speglar stockholm
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



